Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$121.77
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 47825B |
| Model | 47825 B |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cup |
| OD | 5.6250 in |
| Flange Outer Diameter | 5.8125 in |
|---|---|
| Cup Flange Width | 0.1875 in |
| Bearing Width To Flange | 1.0313 in |
| Condition | New – Open box |
| Harmonization Code | 8482.2 |
| Cup Part Number | 47825B |
| Design Units | Imperial |
| Bearing Class | Class 2 |
| Bearing Material | Case-Hardened Steel |
| Cup Width | 1.0313 in |
| Cup Backface To Clear Radius | 0.06 in |
| Cup Frontface Backing Diameter | 5.43 in |
| Series | 47800 |
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, FedexSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories