Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Spherical Roller Bearing – Tapered Bore, 50 mm ID, 90 mm OD, 23 mm Width, Open, C3 Internal clearance.
List Price
$60.28
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | LINKBELT |
|---|---|
| MPN | 22210LBKW33C3 |
| Model | 22210LBK W33 C3 |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 50 mm |
| OD | 90 mm |
| Width | 23 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Steel |
| Dynamic Load Rating | 109 kN |
| Static Load Rating | 107 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Spherical |
| Max Temp | 200 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 1.35 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 5300 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Grease |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.3 |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 22210 EK/C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 22210-E1-K-C3 |
| Cross Reference 3 | Timken 22210KCJW33C3 |
| Cross Reference 4 | NSK 22210EAKE4C3 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$45.88
1 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$45.88
1 in stock
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories