Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
12 in stock
The Link-Belt BS224941 Cylindrical Roller Bearing is a high-quality industrial bearing made of bearing steel. With a bore diameter of 90mm, outside diameter of 160mm, and width of 34mm, this unit is designed for mechanical power transmission and industrial automation. Made in the United States, this bearing offers reliable and durable performance for various applications requiring smooth and efficient motion control.
List Price
$148.56
12 in stock
12 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | LINK-BELT |
|---|---|
| MPN | BS224941 |
| Model | BS 224941 |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing |
| ID | 90 mm |
| OD | 160 mm |
| Width | 34 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 1 |
| Condition | New |
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories