Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
Out of stock
List Price
$39.95
Out of stock

Out of stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Rexnord |
|---|---|
| MPN | FC425K1-18 |
| Model | FC4-25K1-1/8 |
| Bearing Type | , Contact Seal |
| ID | 1.125 in |
| Bolt Center To Center | 3.00 in |
|---|---|
| Bolt Center To Center Length | 3.00 in |
| Min Temp | -20°C |
| Dynamic Load Rating | 19.5 kN / 4380 lbf |
| Static Load Rating | 11.3 kN / 2540 lbf |
| Series | FC400 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 100°C |
| Condition | New |
| Bearing Type | 4-Bolt Flange Unit |
| Item Weight | 3.00 lbs |
| Limiting Speed | 5000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Internal Clearance | CN |
| Lubricant | Grease |
| Duty Type | Standard |
| Locking Device | Set Screw |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expansion |
| Cross Reference 1 | Dodge F4B-SC-102 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Link-Belt F3-U218N |
| Cross Reference 3 | SKF FY 1.1/8 TF |
| Cross Reference 4 | Sealmaster SF-18 |
| Cross Reference 5 | Browning VF4-218 |
Flange Unit – 1.125 in Bore, 4 bolt, Cast Iron Housing, Standard Duty, Non-Expansion
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories