Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
Out of stock
The product is a precision cylindrical roller bearing manufactured by FAG in Germany. With a bore diameter of 75mm and an outside diameter of 115mm, this bearing is suitable for industrial automation and motion control applications. It has a dynamic load rating of 176 kN and a static load rating of 260 kN, making it capable of handling high loads in various mechanical systems. The bearing material is bearing steel, and it is designed with an open seal type for optimal performance in temperature ranges from -30°C to 150°C.
List Price
$145.32
Out of stock
Out of stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | NNF5015CV |
| Model | NNF5015EDA2LSCV |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing, Open |
| ID | 75 mm |
| OD | 115 mm |
| Width | 54 mm |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
|---|---|
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Material | Bearing Steel |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | None |
| Dynamic Load Rating | 176 kN |
| Static Load Rating | 260 kN |
| Precision Rating | Normal |
| Series | NNF50 |
| Rolling Elements | Cylindrical |
| Max Temp | 150°C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 4.85 lbs |
| Cage Material | None |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.50.00.00 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF NNF 5015 ADB-2LS |
|---|
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories