Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$990.40
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 2MM220WIDUM |
| Model | 2MM220 WI CR DUM 7220C |
| Bearing Type | Ball Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 180 mm |
| Width | 34 mm |
| Material | Steel |
|---|---|
| Series | 200 |
| Condition | New – Open box |
| Preload | Medium |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 140 kN / 31500 lbf |
| Static Load Rating | 134 kN / 30100 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Item Weight | 7.30 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7220 CD/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7220CTYNSULP4 |
The Fafnir 2MM220WI-DUM Bearing is a set of two high-quality ball bearings made of steel, designed for industrial automation and motion control applications. With a bore diameter of 100 mm and an outside diameter of 180 mm, these bearings have a width of 34 mm and are manufactured in the United States. The Fafnir brand is known for producing reliable and durable bearings, making them a great choice for various mechanical power transmission systems.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories