Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$191.23
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn the shelf and ready to ship
Also Available From:
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7220CTRSULP4 |
| Model | 7220 C TR SUL P4 / 2MM220WI CR SUL / 7220CD SUL B7220C |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 180 mm |
| Width | 34 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -40 °C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 127 kN |
| Static Load Rating | 118 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 6.80 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15 °C |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 7220 CDGA/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7220-C-T-P4S-UL |
| Cross Reference 3 | NSK 7220CTYNSULP4 |
RHP 7220CTRSULP4 Bearing – Premium Quality Angular Contact Ball Bearing Introducing the RHP 7220CTRSULP4 Bearing, designed for high-performance applications. With dimensions of 100x180x34 mm, this robust angular contact ball bearing is a reliable choice for various machinery and engineering needs. Manufactured in the United Kingdom, it upholds RHP’s commitment to quality and durability. Key Features: Type: Angular Contact Ball Bearing Model Numbers: 7220 C TR SUL P4, 2MM220WI CR SUL, 7220CD SUL B7220C Condition: New – Open Box Width: 34 mm Whether you are replacing an existing part or introducing new components, the RHP 7220CTRSULP4 Bearing provides excellent load capacity and minimal friction for enhanced operational efficiency. This part is perfect for engineers and hobbyists alike who demand high precision and reliability. Shipping & Support: We offer competitive prices on all parts, and international shipping is available. Enjoy combined shipping on multiple orders, and benefit from our expedited shipping options with Same Day and Next Day delivery available at checkout. Do not hesitate to contact us if you need assistance finding specific parts–we are here to help!
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$461.44
1 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$461.44
1 in stock
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories