Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$68.80
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | B71902ETP4SUL |
| Model | B71902E T P4S UL/ 3MM9302 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 15 mm |
| OD | 28 mm |
| Width | 7 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Outer Ring Guided |
| Dynamic Load Rating | 4.25 kN / 955 lbf |
| Static Load Rating | 2.16 kN / 486 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 71900 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 100°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.05 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 56000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Grease |
| Relubrication Feature | No |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light Preload |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Running Accuracy | High Precision |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | High Precision |
| Cross Reference 1 | SKF 71902 ACDGA/P4A |
|---|
Discover the Precision of FAG B71902E.T.P4S.UL Bearing Elevate your machinery performance with the FAG B71902E.T.P4S.UL Bearing, expertly designed for optimal functionality. This Angular Contact Ball Bearing measures 15x28x7 mm, making it an ideal choice for applications requiring stability and precision. Manufactured in the United Kingdom by the reputable brand FAG, this bearing is engineered to meet high-performance standards, ensuring durability and a long operational life. Key Features: Model: B71902E T P4S UL/ 3MM9302 MPN: B71902ETP4SUL Condition: New Type: Angular Contact Ball Bearing Whether you are a professional or a DIY enthusiast, this bearing is designed to support various applications efficiently. Enjoy peace of mind with our same-day shipping on all items, and next-day shipping options available at checkout. We also offer competitive pricing and international shipping, ensuring you receive the parts you need quickly and cost-effectively. If you are having trouble finding a specific bearing, do not hesitate to contact us. We can source all parts at competitive prices and combine shipping for your convenience. Experience the reliability and precision of FAG bearings now!

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$83.16
80 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories