Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$535.47
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | B7028CAP4UL |
| Model | B7028 CA P4 UL / 2MM9128 / 128 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 140 mm |
| OD | 210 mm |
| Width | 33 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 153 kN |
| Static Load Rating | 114 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 100 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 7.65 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 6300 rpm |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15°C |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Running Accuracy | P4S |
| Cross Reference 1 | SKF 7028 CDGA/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7028CTYNDULP4 |
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, Fedex, DHL, FreightSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories