Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$311.47
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | Ndh |
|---|---|
| MPN | UQ0L26 |
| Model | U Q O/0 L26 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 130 mm |
| OD | 200 mm |
| Width | 33 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Cage Type | Outer Ring Guided |
| Dynamic Load Rating | 127 kN / 28551 lbf |
| Static Load Rating | 140 kN / 31473 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 7.10 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Limiting Speed | 7000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25° |
| Cross Reference 1 | SKF 7026 ACD/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7026-E-T-P4S |
Can’t find a part you’re looking for?
CLICK HERE TO CONTACT US!
-We can get all parts needed at competitive prices
-International shipping is offered on every item and all orders
-Shipping is combined on all orders
-Collect Shipping offered for UPS, Fedex
SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$32.12
83 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories