Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
4 in stock
List Price
$283.02
4 in stock

4 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 2MM9124WI |
| Model | 7024C 2MM 9124 WI |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 120 mm |
| OD | 180 mm |
| Width | 28 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Cage Type | Window |
| Dynamic Load Rating | 111.2 kN / 25000 lbf |
| Static Load Rating | 108.5 kN / 24390 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 9100 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 5.30 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 7500 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7024 CD/P4A |
|---|
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, Fedex, DHL, FreightSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$305.97
1 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$305.97
1 in stock
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories