Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$451.32
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7220TDULP4 |
| Model | 7220 T DUL P4 / MM220WI CR DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 180 mm |
| Width | 34 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 149 kN / 33496 lbf |
| Static Load Rating | 121 kN / 27201 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 6.32 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7220 CD/P4DGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7220-C-T-P4S-DUL |
| Cross Reference 3 | Fafnir 2MM220WI-DUL |
The RHP 7220TDULP4 bearing is a high-quality Angular Contact Ball Bearing manufactured in England. With a bore diameter of 100mm, outside diameter of 180mm, and width of 34mm, this bearing is made of durable steel material. The 7220 T DUL P4 / MM220WI CR DUL model is designed for industrial automation and motion control applications, ensuring reliable performance and long-lasting durability. Perfect for machinery and equipment requiring precision bearing support.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$275.37
1 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$275.37
1 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories