Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$85.56
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
The product is a FAG 52217 Thrust Bearing with a precision rating of ABEC 1 / P0. It is designed for high loads, with a dynamic load rating of 100 kN and a static load rating of 232 kN. The bearing has a 90° contact angle, a bore diameter of 70 mm, and an outside diameter of 125 mm. Made in Germany, it features a steel cage and rolling elements of balls, making it suitable for various industrial automation and motion control applications. With a maximum temperature of 120°C and a minimum temperature of -30°C, this thrust bearing offers reliable performance in a range of operating conditions.

| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 52217 |
| Model | 52217 |
| Bearing Type | THRUST BEARING, Open |
| ID | 70 mm |
| OD | 125 mm |
| Max temp | 120°C |
|---|---|
| Min temp | -30°C |
| Cross Reference 1 | SKF 52217 |
| Cross Reference 2 | NTN 52217 |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 4.94 lbs |
| Cage Type | Steel |
| Dynamic Load Rating | 100 kN |
| Static Load Rating | 232 kN |
| Number Of Rows | 1 |
| Rolling Elements | Balls |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Bore Type | Straight |
| Contact Angle | 90° |
| Material | Bearing Steel |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$196.43
3 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$655.88
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$86.61
3 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$52.93
1 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.81
18 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$655.88
1 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions