Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$70.46
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
Tapered Roller Cone – 4.250 in Bore, 1.375 in Width, Case Carburized Steel

| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | K48190 |
| Model | 48190 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone, Open |
| ID | 4.250 in |
| Max temp | 120 °C |
|---|---|
| Min temp | -40 °C |
| Cross Reference 1 | Timken 48190 |
| Cross Reference 2 | NTN 4T-48190 |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.20.00 |
| Item Weight | 5.16 lbs |
| Cage Type | Stamped |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 175 kN / 39300 lbf |
| Static Load Rating | 305 kN / 68500 lbf |
| Number Of Rows | 1 |
| Series | 48000 |
| Rolling Elements | Tapered Rollers |
| Cross Reference 3 | Bower 48190 |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Material | Case Carburized Steel |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.81
18 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,628.62
1 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$80.74
8 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$71.98
1 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions