Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
3 in stock
List Price
$62.54
3 in stock

3 in stock

Get Estimated Arrival Date
The Timken 559-W Taper Bearing Cone is a high-quality steel tapered roller bearing cone with a bore diameter of 2-1/2 inches. Manufactured in the United States by the reputable brand Timken, this bearing cone is designed for use in various industrial applications requiring smooth and efficient mechanical power transmission. Ideal for industrial automation and motion control systems, this bearing cone offers reliable performance and durability for extended periods of time.

| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 559-W |
| Model | 559 W |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone |
| ID | 2-1/2 in |
| Material | Steel |
|---|---|
| Condition | New – Open box |
| Harmonization Code | 8482.20.00 |
| Cage Type | Stamped Steel |
| Category 1 | Uncategorized |
| Effective Center Location | -0.40 in |
| Cage Cone Frontface Clearance | 0.13 in |
| Cage Cone Backface Clearance | 0.15 in |
| Series | 555 |
| Design Units | Imperial |
| Bearing Class | Class 2 |
| Bearing Material | Case-Hardened High Alloy Steel |
| Cone Part Number | 559W |
| Cone Width | 1.4550 in |
| Cone Backface To Clear Radius | 0.14 in |
| Cone Frontface Backing Diameter | 3.03 in |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$2,641.39
12 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$59.85
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$88.30
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$52.93
1 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,376.96
2 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,628.62
1 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions