Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$18.12
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
The Timken 354-3 Taper Roller Bearing Cup is a high-quality, heavy-duty bearing designed for industrial applications. Made in the United States, this bearing features a precision rating of Class 3 and a static load rating of 267 kN, with a dynamic load rating of 129 kN. With an outside diameter of 3.347 inches and a width of 3/4 inch, this tapered roller bearing cup is suitable for operations up to 4000 rpm and is lubricated with oil or grease. The Timken brand is known for its reliability and durability, making this bearing a trusted choice for various mechanical power transmission and automation systems.

| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 354-3 |
| Model | 354 #3 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cup |
| ID | 1.750 in |
| OD | 3.347 in |
| Cross Reference 1 | SKF 354 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 354 |
| Duty Type | Heavy |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Condition | New – Open box |
| Harmonization Code | 8482.20.00 |
| Item Weight | 2.5 lbs |
| Cage Type | Stamped Steel |
| Dynamic Load Rating | 129 kN |
| Static Load Rating | 267 kN |
| Limiting Speed | 4000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Effective Center Location | -0.19 in |
| Cage Cone Frontface Clearance | 0.09 in |
| Cage Cone Backface Clearance | 0 in |
| Series | 355 |
| Cross Reference 3 | NTN 354 |
| Cross Reference 4 | KOYO 354 |
| Design Units | Imperial |
| Bearing Class | Class 3 |
| Cone Part Number | 354 |
| Precision Rating | Class 3 |
| Cone Width | 0.8540 in |
| Cone Backface To Clear Radius | 0.09 in |
| Cone Frontface Backing Diameter | 1.97 in |
| Material | Chrome Steel |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$86.61
3 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$88.30
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$52.93
1 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$80.74
8 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions