Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
5 in stock
List Price
$101.12
5 in stock

5 in stock

Get Estimated Arrival Date
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, FreightSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

| MFR / Brand | TORRINGTON |
|---|---|
| MPN | 22216KCJW33C3 |
| Model | 22216 K CJ W33 C3 22216 CKJ KVJ CCKJ |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 80 mm |
| OD | 140 mm |
| Max temp | 200°C |
|---|---|
| Min temp | -30°C |
| Cross Reference 1 | SKF 22216 EK |
| Cross Reference 2 | FAG 22216-E1-K-C3 |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Material | Chrome Steel |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.30.00 |
| Item Weight | 4.80 lbs |
| Cage Type | Machined |
| Cage Material | Brass |
| Dynamic Load Rating | 205 kN / 46080 lbf |
| Static Load Rating | 265 kN / 59570 lbf |
| Limiting Speed | 4300 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Relubrication Feature | Relubricatable |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Spherical Rollers |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Bore Type | Tapered |
| Internal Clearance | C3 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,628.62
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$59.85
1 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$52.93
1 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.81
18 in stock
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions