Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$32.90
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
SNR 6307ZZ Deep Groove Ball Bearing 35x80x21mm. Double metal shields retain grease and exclude dust. Maintenance-free standard for motors/gearboxes.

| Model | 6307-Z |
|---|---|
| Bearing Type | Ball Bearing, Double Shield |
| ID | 35 mm |
| OD | 80 mm |
| Material | Steel |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 1 |
| Min Temp | -20 C |
| Cage Type | Riveted |
| Dynamic Load Rating | 33.5 kN / 7530 lbf |
| Static Load Rating | 19.2 kN / 4316 lbf |
| Lubricant | Grease |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 6300 |
| Duty Type | Standard Duty |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 C |
| Cross Reference 5 | TIMKEN 6307-2Z |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.1 |
| Item Weight | 1.01 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Internal Clearance | CN |
| Limiting Speed | 9800 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Cross Reference 2 | FAG 6307-2Z |
| Cross Reference 3 | NTN 6307ZZ |
| Cross Reference 4 | NSK 6307ZZ |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.81
18 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,628.62
1 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$196.43
3 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$52.93
1 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$86.61
3 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions