Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$42.12
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
NTN 4T-368 Tapered Roller Bearing Cone. 2.000 in ID. Case Carburized Steel for superior durability. Pairs with 362 or 362A cup.

| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | 4T-368 |
| Model | 4T368 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone, Open |
| ID | 2.000 in |
| Max temp | 120 °C |
|---|---|
| Min temp | -40 °C |
| Cross Reference 1 | Timken 368 |
| Cross Reference 2 | SKF 368 |
| Duty Type | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 0.65 lbs |
| Cage Type | Stamped |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 79.5 kN / 17900 lbf |
| Static Load Rating | 106 kN / 23800 lbf |
| Limiting Speed | 5600 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Series | 360 |
| Rolling Elements | Tapered Rollers |
| Cross Reference 3 | FAG 368 |
| Cross Reference 4 | Bower 368 |
| Cross Reference 5 | Koyo 368 |
| Precision Rating | Class 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Material | Case Carburized Steel |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,376.96
2 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$88.30
1 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,376.96
2 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions