Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
7 in stock
List Price
$285.23
7 in stock

7 in stock

Get Estimated Arrival Date
Introducing the NSK 6024CG200U2 Bearing – a high-performance ball bearing meticulously crafted in Japan. With precision dimensions of 120 mm in inner diameter, 180 mm in outer diameter, and 28 mm in width, this bearing is designed to meet the demanding needs of various industrial applications.
Key Features:
This NSK 6024CG200U2 Bearing promises longevity and efficiency, making it an excellent choice for heavy-duty machines and equipment. Do not compromise on quality – equip your operation with dependable bearings that enhance performance.
Ordering is Simple: We offer competitive pricing and same-day shipping on all items. Enjoy convenience with international shipping and combined shipping on multiple orders. Next day shipping is available at checkout!
If you cannot find a specific part you need, do not hesitate to contact us! We are here to help you with all your bearing and industrial supply needs.

| Model | 6204C G 200 U2 |
|---|---|
| Bearing Type | Ball Bearing, Open |
| ID | 120 mm |
| OD | 180 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 88 kN / 19783 lbf |
| Static Load Rating | 80 kN / 17985 lbf |
| Lubricant | Grease |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 6000 |
| Running Accuracy | Normal |
| Relubrication Feature | No |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Item Weight | 4.6 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Internal Clearance | CN |
| Limiting Speed | 4300 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | Normal |
| Cross Reference 2 | FAG 6024-C3 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$52.93
1 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$80.74
8 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$59.85
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$80.74
8 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions