Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$80.15
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT US
CLICK HERE TO CONTACT US!
– International shipping
-Shipping is combined on orders
SAME DAY SHIPPING
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

| Model | 22216 M K E4 C3 |
|---|---|
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 80 mm |
| OD | 140 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 243 kN / 54600 lbf |
| Static Load Rating | 270 kN / 60700 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Maximum Permissible Misalignment | 2° |
| Relubrication Feature | Yes |
| Rolling Elements | Spherical Rollers |
| Max Temp | 200 °C |
| Condition | New – Open box |
| Harmonization Code | 8482.30.00 |
| Material | Bearing Steel |
| Item Weight | 4.63 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Internal Clearance | C3 |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered 1:12 |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Cross Reference 2 | FAG 22216-E1-K-C3 |
| Cross Reference 3 | Timken 22216K-C3 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$86.61
3 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$88.30
1 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$2,641.39
12 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions