Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$46.62
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
Deep Groove Ball Bearing – Straight Bore, 80 mm ID, 125 mm OD, 22 mm Width, Double Rubber Seal, Without Snap Ring

| Model | 60162RS C3 |
|---|---|
| Bearing Type | Ball Bearing, Double Rubber Seal |
| ID | 80 mm |
| OD | 125 mm |
| Cage Type | Pressed Steel |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | 47.5 kN / 10678 lbf |
| Static Load Rating | 40.0 kN / 8992 lbf |
| Lubricant | Grease |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 6000 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Cross Reference 5 | KOYO 60162RSC3 |
| Condition | New |
| Item Weight | 1.87 lbs |
| Internal Clearance | C3 |
| Limiting Speed | 4500 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Cross Reference 2 | FAG 6016-2RSR-C3 |
| Cross Reference 3 | NSK 6016DDU C3 |
| Cross Reference 4 | NTN 6016LLUC3 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$52.93
1 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$52.93
1 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,376.96
2 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$2,641.39
12 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions