Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$44.98
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
Flange Unit – 0.625 in Bore, Cast Iron Housing, Standard Duty, Non-Expansion

| MFR / Brand | Rexnord |
|---|---|
| MPN | NC25-58 |
| Model | NC-25-5/8 |
| Bearing Type | Flange Mount Unit, Contact Seal |
| ID | 0.625 in |
| Bore Type | Straight |
|---|---|
| Max temp | 100°C |
| Cross Reference 1 | Link-Belt F3-U210N |
| Cross Reference 2 | Dodge F2B-SC-010 |
| Duty Type | Standard |
| Lubricant | Grease |
| Condition | New |
| Item Weight | 1.10 lbs |
| Dynamic Load Rating | 2.9 kN / 651 lbf |
| Static Load Rating | 1.5 kN / 337 lbf |
| Number Of Rows | 1 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Series | NC |
| Rolling Elements | Balls |
| Cross Reference 3 | SKF FY 5/8 TF |
| Cross Reference 4 | Timken YCJ 5/8 |
| Cross Reference 5 | Sealmaster SF-10 |
| Bearing Insert Type | Ball |
| Internal Clearance | CN |
| Locking Device | Set Screw |
| Expansion Type | Non-Expansion |
| Bolt Center To Center | 3.00 in |
| Bolt Center To Center Length | 3.00 in |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$59.85
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$88.30
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions