Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$209.02
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, Fedex, DHL, FedexSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

| Model | 3MM 9114 WI CR DUL FA934 / 7014 E T SUL P4 / 7014A / 7015A5 |
|---|---|
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 70 mm |
| OD | 110 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Item Weight | 1.10 lbs |
| Cage Type | Phenolic |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Dynamic Load Rating | 43 kN |
| Static Load Rating | 38 kN |
| Internal Clearance | CN |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 3MM9100 |
| Max Temp | 120 °C |
| Min Temp | -40 °C |
| Contact Angle | 25 °C |
| Preload | Light |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Rolling Elements | Ball |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 2 | NSK 7014A5TYNSULP4 |
| Cross Reference 3 | FAG B7014-E-T-P4S-UL |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$52.93
1 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$2,641.39
12 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$86.61
3 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions