Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
5 in stock
List Price
$623.46
5 in stock

5 in stock

Get Estimated Arrival Date
The NTN 6940-M-C3 Deep Groove Bearing is a high-quality ball bearing designed for industrial automation and motion control applications. Made of durable steel, this bearing has a bore diameter of 200 mm, an outside diameter of 280 mm, and a width of 38 mm. With its Japan craftsmanship and precise engineering, this bearing is designed to provide reliable and efficient performance in a variety of mechanical power transmission systems. The deep groove design ensures a stable load capacity and long service life, making it a valuable component for various machinery and equipment.

| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | 6940-M-C3 |
| Model | 61940 M C3 142-27-11570 |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing, Open |
| ID | 200 mm |
| OD | 280 mm |
| Max temp | 120°C |
|---|---|
| Min temp | -40°C |
| Cross Reference 1 | SKF 6940-M-C3 |
| Cross Reference 2 | FAG 6940-M-C3 |
| Lubricant | Preserved |
| Running Accuracy | P0 |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Item Weight | 15.65 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Dynamic Load Rating | 174 kN / 39110 lbf |
| Static Load Rating | 168 kN / 37760 lbf |
| Limiting Speed | 2600 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | P0 |
| Series | 6900 Series |
| Rolling Elements | Ball |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Internal Clearance | C3 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$71.98
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,628.62
1 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$2,641.39
12 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions