Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$72.00
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
Deep Groove Ball Bearing – Straight Bore, 15 mm ID, 32 mm OD, 9 mm Width, Double Rubber Seal, Without Snap Ring

| MFR / Brand | KOYO |
|---|---|
| MPN | 60022RSC3 |
| Model | 6002 2RS C3 |
| Bearing Type | Ball Bearing, Double Rubber Seal |
| ID | 15 mm |
| OD | 32 mm |
| Max temp | 120 °C |
|---|---|
| Min temp | -20 °C |
| Cross Reference 1 | SKF 6002-2RS1/C3 |
| Cross Reference 2 | FAG 6002-2RSR-C3 |
| Lubricant | Grease |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Item Weight | 0.07 lbs |
| Cage Type | Stamped |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 5.6 kN / 1260 lbf |
| Static Load Rating | 2.85 kN / 640 lbf |
| Number Of Rows | 1 |
| Series | 6000 |
| Rolling Elements | Balls |
| Cross Reference 3 | NTN 6002LLUC3 |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Internal Clearance | C3 |
| Material | Bearing Steel |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.81
18 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$80.74
8 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,376.96
2 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions