Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
3 in stock
List Price
$303.47
3 in stock

3 in stock

Get Estimated Arrival Date
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, FreightSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | NN3017KMC4817 |
| Model | NN 3017 K M C481 |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing, Open |
| ID | 85 mm |
| OD | 130 mm |
| Cross Reference 1 | FAG NN3017-AS-K-M-SP |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK NN3017K |
| Material | High Carbon Chromium Steel |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.50.00 |
| Item Weight | 3.31 lbs |
| Cage Type | Centered |
| Cage Material | Brass |
| Dynamic Load Rating | 143 kN / 32147 lbf |
| Static Load Rating | 224 kN / 50357 lbf |
| Limiting Speed | 8000 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Rolling Elements | Cylindrical |
| Precision Rating | ABEC 9 / P2 |
| Bore Type | Tapered |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,628.62
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$88.30
1 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$655.88
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$71.98
1 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions