Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$80.93
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, FreightSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | N214MP5 |
| Model | N214MEP5 |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing, Open |
| ID | 70 mm |
| OD | 125 mm |
| Max temp | 150 °C |
|---|---|
| Min temp | -40 °C |
| Cross Reference 1 | SKF N 214 ECP/P5 |
| Cross Reference 2 | FAG N214-E-M1-P5 |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.50.00 |
| Item Weight | 2.50 lbs |
| Cage Type | Machined |
| Cage Material | Brass |
| Dynamic Load Rating | 112 kN / 25200 lbf |
| Static Load Rating | 129 kN / 29000 lbf |
| Number Of Rows | 1 |
| Series | N200 |
| Rolling Elements | Cylindrical Rollers |
| Cross Reference 3 | NTN N214P5 |
| Precision Rating | ABEC 5 / P5 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Internal Clearance | CN |
| Material | Bearing Steel |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,628.62
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$59.85
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions