Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$3,499.35
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
The INA SL182968-TB-BR Cylindrical Bearing is a high-quality bearing made in Germany. With a bore diameter of 340 mm and an outside diameter of 460 mm, this bearing is designed for heavy-duty industrial applications. The construction of this bearing includes steel materials, ensuring durability and long-lasting performance. Its cylindrical roller design provides smooth and efficient motion control, making it ideal for various mechanical power transmission systems.
ID: 340 mm ≈ 13 3/8″ ≈ 13.386″OD: 460 mm ≈ 18 1/8″ ≈ 18.110″W: 72 mm ≈ 2 13/16″ ≈ 2.835″

| MFR / Brand | INA |
|---|---|
| MPN | SL182968-TB-BR |
| Model | SL182968TB-BR |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing, Open |
| ID | 340 mm |
| OD | 460 mm |
| Max temp | 150 °C |
|---|---|
| Min temp | -30 °C |
| Cross Reference 1 | SKF NCF 2968 V |
| Cross Reference 2 | FAG NCF2968-V |
| Lubricant | Oil |
| Material | Chrome Steel |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.50.00.00 |
| Item Weight | 81.0 lbs |
| Cage Type | No Cage |
| Dynamic Load Rating | 1470 kN |
| Static Load Rating | 2750 kN |
| Number Of Rows | 1 |
| Series | SL18 |
| Rolling Elements | Cylindrical Roller |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Internal Clearance | CN |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$52.93
1 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$80.74
8 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$88.30
1 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$2,641.39
12 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$86.61
3 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions