Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
Out of stock
Angular Contact Bearing – 55 mm ID, 90 mm OD, 18 mm Width, Open, 25° Contact Angle
List Price
$61.19
Out of stock
Out of stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 3MM9111WIC1 |
| Model | 3MM 9111 WI CR C1 / 7011 A5/AC TR/TY P4/P4Y |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 55 mm |
| OD | 90 mm |
| Width | 18 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 43.6 kN / 9800 lbf |
| Static Load Rating | 32.5 kN / 7310 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 9100 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 0.85 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Single Universal |
| Material | Bearing Steel |
| Cross Reference 1 | SKF 7011 CD/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7011CTYNSULP4 |
| Cross Reference 3 | GMN S6011CTA |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories