Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
9 in stock
List Price
$550.65
9 in stock

9 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | GMN |
|---|---|
| MPN | S61921ETAP4 |
| Model | S 61921E TAP4 71921 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 105 mm |
| OD | 145 mm |
| Width | 20 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Outer Ring Guided |
| Dynamic Load Rating | 54.5 kN / 12252 lbf |
| Static Load Rating | 56 kN / 12589 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 61900 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 100°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 2.5 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 13000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Relubrication Feature | No |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light Preload |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Running Accuracy | High Precision |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | High Precision |
| Cross Reference 1 | SKF 71921 ACD/P4A |
|---|
Introducing the GMN S61921ETAP4 Angular Bearing, expertly engineered for precision and reliability in demanding industrial applications. With dimensions of 105x145x20 mm, this high-quality steel bearing is perfect for mechanical power transmission systems and essential for automation and motion control.
Made in Germany, this angular contact ball bearing features superior precision tolerances, ensuring optimal performance during operation. The contact ball design minimizes friction, providing smooth and reliable functionality to your machinery and equipment.
Key Features:
Brand: GMN
Model: S 61921E TAP4 71921
Material: Durable Steel
Manufactured in: Germany
Bore Diameter: 105 mm
Outside Diameter: 145 mm
Width: 20 mm
As a new product, the GMN S61921ETAP4 Angular Bearing supports high-performance machinery, making it a crucial component for any professional looking to enhance their operational efficiency. Trust in GMN’s reputation for quality and innovation–experience the difference a premium angular bearing can make.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories