Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
4 in stock
List Price
$404.20
4 in stock

4 in stock

Get Estimated Arrival Date
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, FreightSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 7220CTCC78 |
| Model | 7220 CTC C78 / 2M220WI CR / ABEC5 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 180 mm |
| Max temp | 120 °C |
|---|---|
| Cross Reference 1 | Fafnir 2M220WI |
| Cross Reference 2 | 7220-C-P5 |
| Material | Bearing Steel |
| Condition | New – Open box |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Item Weight | 7.50 lbs |
| Cage Type | Window |
| Cage Material | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 114 kN / 25630 lbf |
| Static Load Rating | 143 kN / 32150 lbf |
| Limiting Speed | 6000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Ball |
| Precision Rating | ABEC 5 / P5 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Contact Angle | 15° |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$86.61
3 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$88.30
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$655.88
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$80.74
8 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions