Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$70.18
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
Angular Contact Ball Bearing – Straight Bore, 10 mm ID, 30 mm OD, 9 mm Width, Open, 25° Contact Angle.

| Model | B7200 E T P4S / 7200 ACD P4A DGB / 3MM200WI DUL |
|---|---|
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 10 mm |
| OD | 30 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 5.4 kN |
| Static Load Rating | 2.5 kN |
| Lubricant | Oil |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Balls |
| Mounting Arrangement | Duplex |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.1 |
| Material | Bearing Steel |
| Item Weight | 0.07 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Internal Clearance | CN |
| Limiting Speed | 50000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Cross Reference 2 | NSK 7200A5TYNSULP4 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$196.43
3 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$88.30
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$71.98
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$59.85
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$71.98
1 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions