Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$76.41
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT USCLICK HERE TO CONTACT US!- International shipping-Shipping is combined on ordersSAME DAY SHIPPING NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

| Model | 22213SW33 |
|---|---|
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 65 mm |
| OD | 120 mm |
| Harmonization Code | 8482.30.00.80 |
|---|---|
| Item Weight | 3.20 lbs |
| Cage Type | Pressed |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 193 kN |
| Static Load Rating | 216 kN |
| Internal Clearance | CN |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Lubricant | Oil |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Max Temp | 200°C |
| Min Temp | -30°C |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Maximum Permissible Misalignment | 1.5° |
| Relubrication Feature | Yes |
| Rolling Elements | Spherical Roller |
| Cross Reference 2 | Timken 22213EJ |
| Condition | New – Open box |
| Material | Chrome Steel |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$196.43
3 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$88.30
1 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions