Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
3 in stock
List Price
$980.25
3 in stock

3 in stock

Get Estimated Arrival Date
Spherical roller bearing – Tapered Bore, 160 mm ID, 290 mm OD, 80 mm Width, Open, C3 Internal clearance.

| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | MX-W22232BLLKC3W33 |
| Model | MX W 22232 B LL K C3 W33 |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 160 mm |
| OD | 290 mm |
| Max temp | 200 °C |
|---|---|
| Min temp | -40 °C |
| Cross Reference 1 | SKF 22232 EK/C3 |
| Cross Reference 2 | FAG 22232-E1-K-C3 |
| Material | Chrome Steel |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.30.00.40 |
| Item Weight | 48.5 lbs |
| Cage Type | Machined |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 890 kN / 200080 lbf |
| Static Load Rating | 1190 kN / 267520 lbf |
| Limiting Speed | 2000 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Relubrication Feature | Yes |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Rollers |
| Cross Reference 3 | NSK 22232EAKE4C3 |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Internal Clearance | C3 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.81
18 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,376.96
2 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$88.30
1 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$80.74
8 in stock
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions