Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$98.61
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
Can’t find a part you’re looking for?
CLICK HERE TO CONTACT US!
-We can get all parts needed at competitive prices
-International shipping is offered on every item and all orders
-Shipping is combined on all orders
-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, Freight
SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

| MFR / Brand | Tyson |
|---|---|
| MPN | 71437 |
| Model | 71437 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone, Open |
| ID | 4.3750 in |
| Max temp | 120°C |
|---|---|
| Min temp | -54°C |
| Cross Reference 1 | Timken 71437 |
| Cross Reference 2 | SKF 71437 |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 6.50 lbs |
| Cage Type | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Rolling Elements | Tapered Rollers |
| Precision Rating | Class 2 / Class 0 |
| Bore Type | Straight |
| Material | Case Carburized Steel |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$88.30
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$655.88
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$71.98
1 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions