Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$53.55
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT USCLICK HERE TO CONTACT US!- International shipping-Shipping is combined on ordersSAME DAY SHIPPING NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

| MFR / Brand | MRC |
|---|---|
| MPN | R8Z |
| Model | R8F |
| Bearing Type | Ball Bearing, Single Shield |
| ID | 0.5000 in |
| OD | 1.1250 in |
| Max temp | 120°C |
|---|---|
| Min temp | -20°C |
| Cross Reference 1 | SKF R 8 Z |
| Cross Reference 2 | Fafnir S3K |
| Lubricant | Grease |
| Condition | New – Open box |
| Harmonization Code | 84821000 |
| Item Weight | 0.08 lbs |
| Cage Type | Pressed Steel |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 2.5 kN / 560 lbf |
| Static Load Rating | 1.1 kN / 247 lbf |
| Limiting Speed | 24000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Series | R |
| Rolling Elements | Ball |
| Cross Reference 3 | Timken R8Z |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Internal Clearance | CN |
| Material | Chrome Steel |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$88.30
1 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$88.30
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$52.93
1 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions