Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
Out of stock
The Torrington 22213W33 Spherical Bearing is a high-quality steel bearing designed for industrial automation and motion control applications. With a bore diameter of 65 mm and an outside diameter of 120 mm, this bearing is durable and reliable for various mechanical power transmission systems. Made in the United States, this unit is a single spherical roller bearing with a width of 31 mm, offering precision and smooth operation for machinery and equipment.
List Price
$67.30
Out of stock
Out of stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | TORRINGTON |
|---|---|
| MPN | 22218W33 |
| Model | 22218 W33 |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 65 mm |
| OD | 120 mm |
| Width | 31 mm |
| Material | 52100 Chrome Steel |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 1 |
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Caged |
| Dynamic Load Rating | 159 kN / 35745 lbf |
| Static Load Rating | 185 kN / 41589 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Spherical Roller |
| Max Temp | 150 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 3.33 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 3800 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.30.0040 |
| Maximum Permissible Misalignment | 2° |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 22213 E |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 22213-E1 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories