Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$47.45
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
Spherical Roller Bearing – Tapered, 55 mm ID, 100 mm OD, 25 mm Width, Open, CN

| Model | 22211 C K Y |
|---|---|
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 55 mm |
| OD | 100 mm |
| Condition | New – Open box |
|---|---|
| Bore | Taper Bore |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 125 kN / 28100 lbf |
| Static Load Rating | 127 kN / 28550 lbf |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Rollers |
| Max Temp | 200°C |
| Cross Reference 5 | Timken 22211K EJ |
| Item Weight | 1.80 lbs |
| Internal Clearance | CN |
| Limiting Speed | 6300 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | No |
| Cross Reference 2 | NTN 22211EAK |
| Cross Reference 3 | KOYO 22211RHK |
| Cross Reference 4 | NSK 22211EAKE4 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,628.62
1 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$655.88
1 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$71.98
1 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions