Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$69.29
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
Self Aligning Ball Bearing – Tapered Bore, 75 mm ID, 160 mm OD, 37 mm Width, Open, Normal Internal clearance.

| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 1315K |
| Model | 1315 K |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing, Open |
| ID | 75 mm |
| OD | 160 mm |
| Max temp | 120 °C |
|---|---|
| Min temp | -30 °C |
| Cross Reference 1 | SKF 1315 EKTN9 |
| Cross Reference 2 | NSK 1315K |
| Lubricant | Grease |
| Condition | New – Open box |
| Harmonization Code | 8482.1 |
| Item Weight | 6.80 lbs |
| Cage Type | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 76.5 kN |
| Static Load Rating | 32 kN |
| Limiting Speed | 5300 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Series | 1300 |
| Rolling Elements | Balls |
| Cross Reference 3 | NTN 1315K |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Internal Clearance | CN |
| Material | Bearing Steel |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,628.62
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$655.88
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$86.61
3 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions