Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$35.75
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT US
CLICK HERE TO CONTACT US!
– International shipping
-Shipping is combined on orders
SAME DAY SHIPPING
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

| MFR / Brand | INA |
|---|---|
| MPN | NX25ZXL |
| Model | NX25Z XL |
| Bearing Type | Needle Roller Bearing, Single Shield |
| ID | 25 mm |
| OD | 37 mm |
| Max temp | 120°C |
|---|---|
| Min temp | -30°C |
| Cross Reference 1 | SKF NKX 25 Z |
| Material | Bearing Steel |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Item Weight | 0.30 lbs |
| Cage Type | Stamped |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Series | NX |
| Rolling Elements | Needle Roller |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,628.62
1 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.81
18 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$80.74
8 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions