Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$47.00
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
Flange Unit – 1.125 in Bore, 4 bolt, Cast Iron Housing, Standard Duty, Non-Expansion

| MFR / Brand | Rexnord |
|---|---|
| MPN | FC425K1-18 |
| Model | FC4-25K1-1/8 |
| Bearing Type | 4-Bolt Flange Unit, Contact Seal |
| ID | 1.125 in |
| Bore Type | Straight |
|---|---|
| Max temp | 100°C |
| Min temp | -20°C |
| Cross Reference 1 | Dodge F4B-SC-102 |
| Cross Reference 2 | Link-Belt F3-U218N |
| Duty Type | Standard |
| Lubricant | Grease |
| Condition | New |
| Item Weight | 3.00 lbs |
| Dynamic Load Rating | 19.5 kN / 4380 lbf |
| Static Load Rating | 11.3 kN / 2540 lbf |
| Limiting Speed | 5000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Series | FC400 |
| Rolling Elements | Balls |
| Cross Reference 3 | SKF FY 1.1/8 TF |
| Cross Reference 4 | Sealmaster SF-18 |
| Cross Reference 5 | Browning VF4-218 |
| Locking Device | Set Screw |
| Expansion Type | Non-Expansion |
| Bolt Center To Center | 3.00 in |
| Bolt Center To Center Length | 3.00 in |
| Internal Clearance | CN |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.81
18 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions