Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
14 in stock
Angular Contact Ball Bearing – 20 mm ID, 42 mm OD, 12 mm Width, Open, 15°, Light preload.
List Price
$122.37
14 in stock
14 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | B7004CBTPAP4DUL |
| Model | B 7004 C B TPA P4 DUL / 2MM9104WI CR DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 20 mm |
| OD | 42 mm |
| Width | 12 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | 20 °C |
| Dynamic Load Rating | 10.3 kN / 2315 lbf |
| Static Load Rating | 4.25 kN / 955 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 70 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.15 lbs |
| Cage Material | Laminated Fabric |
| Limiting Speed | 60000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light Preload |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7004 CD/P4ADGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7004CTRDULP4Y |
| Cross Reference 3 | NTN 7004CVDUJ74 |
| Cross Reference 4 | Timken 3MM9104WI-DUL |
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories