Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
15 in stock
List Price
$106.08
15 in stock

15 in stock

Get Estimated Arrival Date
Spherical Roller Bearing – Straight Bore, 75 mm ID, 130 mm OD, 31 mm Width, Open, CN Internal clearance.

| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 22215E1AM |
| Model | 22215E-1-AM 22215E1A.M |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 75 mm |
| OD | 130 mm |
| Max temp | 200 °C |
|---|---|
| Min temp | -30 °C |
| Cross Reference 1 | SKF 22215 EM |
| Cross Reference 2 | NSK 22215EAME4 |
| Lubricant | Oil |
| Material | Bearing Steel |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.30.00.40 |
| Item Weight | 4.30 lbs |
| Cage Material | Machined Brass |
| Dynamic Load Rating | 200 kN / 44961 lbf |
| Static Load Rating | 212 kN / 47659 lbf |
| Limiting Speed | 5600 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Cylindrical Rollers |
| Cross Reference 3 | SNR 22215EMW33 |
| Cross Reference 4 | Koyo 22215RM |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Internal Clearance | CN |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$59.85
1 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions