Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
3 in stock
List Price
$47.39
3 in stock

3 in stock

Get Estimated Arrival Date
Self aligning bearing – Straight Bore, 60 mm ID, 110 mm OD, 22 mm Width, Open, CN Internal clearance.

| MFR / Brand | FAFNIR |
|---|---|
| MPN | L212 |
| Model | L212BR / 1212 |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing, Open |
| ID | 60 mm |
| OD | 110 mm |
| Max temp | 120 °C |
|---|---|
| Min temp | -30 °C |
| Cross Reference 1 | SKF 1212 |
| Cross Reference 2 | NSK 1212 |
| Material | Chrome Steel |
| Condition | New – Open box |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Item Weight | 2.4 lbs |
| Cage Type | Pressed |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 33.8 kN / 7599 lbf |
| Static Load Rating | 13.2 kN / 2967 lbf |
| Limiting Speed | 6700 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Series | L |
| Rolling Elements | Ball |
| Cross Reference 3 | NTN 1212 |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Internal Clearance | CN |
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions