Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
3 in stock
Angular contact bearings – 40 mm ID, 90 mm OD, 23 mm Width, Open, 25°, Heavy preload.
List Price
$41.68
3 in stock
3 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 3MM308WICRDUH |
| Model | 3 MM 308 WI CR DUH / 7308 E T DUH P4 7308A 7308A5 7308ACD |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 40 mm |
| OD | 90 mm |
| Width | 23 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -20 °C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 47.6 kN / 10700 lbf |
| Static Load Rating | 32.5 kN / 7310 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 300 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 1.37 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 16600 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Heavy preload |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7308 CD/P4ADGC |
|---|
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$124.63
1 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$124.63
1 in stock
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories