Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$45.00
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT USCLICK HERE TO CONTACT US!- International shipping-Shipping is combined on ordersSAME DAY SHIPPING NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | NU312 |
| Model | 3NU12 |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing, Open |
| ID | 60 mm |
| OD | 130 mm |
| Max temp | 150°C |
|---|---|
| Min temp | -40°C |
| Cross Reference 1 | FAG NU312-E-M1 |
| Cross Reference 2 | NSK NU312EM |
| Material | Bearing Steel |
| Condition | New – Open box |
| Harmonization Code | 8482.50.00.00 |
| Item Weight | 3.10 lbs |
| Cage Type | Machined |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 137 kN |
| Static Load Rating | 112 kN |
| Number Of Rows | 1 |
| Series | NU 3 |
| Rolling Elements | Cylindrical |
| Cross Reference 3 | Timken NU312EM |
| Precision Rating | Normal |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Internal Clearance | Normal |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,376.96
2 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$655.88
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$52.93
1 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions