Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$147.15
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT US
CLICK HERE TO CONTACT US!
– International shipping
-Shipping is combined on orders
SAME DAY SHIPPING
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | N311EM1C3 |
| Model | N-311-E-M1-C3 N311 EMC3 |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing, Open |
| ID | 55 mm |
| OD | 120 mm |
| Max temp | 150°C |
|---|---|
| Min temp | -30°C |
| Cross Reference 1 | SKF N 311 ECP/C3 |
| Cross Reference 2 | NSK N311MC3 |
| Material | Bearing Steel |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.50.0000 |
| Item Weight | 3.59 lbs |
| Cage Type | Caged |
| Cage Material | Brass |
| Dynamic Load Rating | 156 kN / 35070 lbf |
| Static Load Rating | 143 kN / 32148 lbf |
| Limiting Speed | 8000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Relubrication Feature | Yes |
| Series | N300 |
| Rolling Elements | Cylindrical Roller |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Bore Type | Straight |
| Internal Clearance | C3 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$52.93
1 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$655.88
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$71.98
1 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions