Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$47.00
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
Cylindrical Roller Bearing – Straight, 10 mm ID, 22 mm OD, 13 mm Width, 1 Row, CN Internal Clearance

| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | NA4900LL |
| Model | NA4900 LL |
| Bearing Type | Needle Roller Bearing, Double Rubber Seal |
| ID | 10 mm |
| OD | 22 mm |
| Max temp | 100°C |
|---|---|
| Min temp | -20°C |
| Cross Reference 1 | INA NA4900-2RSR |
| Cross Reference 2 | SKF NA 4900 2RS |
| Unit Quantity | 1 |
| Lubricant | Grease |
| Material | Steel |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.4 |
| Item Weight | 0.05 lbs |
| Cage Type | Pressed |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 7.55 kN / 1697 lbf |
| Static Load Rating | 7.55 kN / 1697 lbf |
| Number Of Rows | 1 |
| Series | NA49 |
| Rolling Elements | Needle |
| Cross Reference 3 | IKO NA 4900 UU |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Unit Type | Unit |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Internal Clearance | CN |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,376.96
2 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,376.96
2 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,628.62
1 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$71.98
1 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions