Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
10 in stock
List Price
$53.04
10 in stock

10 in stock

Get Estimated Arrival Date
Spherical Roller Bearing – Straight Bore, 45 mm ID, 85 mm OD, 23 mm Width, Open, C3 Internal clearance

| MFR / Brand | CBF |
|---|---|
| MPN | 22209HLSC3W33 |
| Model | 22209 HL S C3 W33 |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 45 mm |
| OD | 85 mm |
| Max temp | 200 °C |
|---|---|
| Min temp | -30 °C |
| Cross Reference 1 | SKF 22209 E |
| Cross Reference 2 | FAG 22209-E1-XL |
| Lubricant | Oil |
| Material | Bearing Steel |
| Condition | New – Open box |
| Harmonization Code | 8482.30.00.40 |
| Item Weight | 1.25 lbs |
| Dynamic Load Rating | 102 kN / 22930 lbf |
| Static Load Rating | 98 kN / 22030 lbf |
| Limiting Speed | 8000 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Cylindrical Rollers |
| Cross Reference 3 | NSK 22209EAE4 |
| Cross Reference 4 | SNR 22211EAKB33J30 |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Internal Clearance | C3 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$655.88
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$196.43
3 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.81
18 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$101.12
5 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$71.98
1 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions